3.4.1. Kristályhangszedők



   Kristályhangszedőt számos változatban készítenek. A következőkben egy jellegzetes kivitelt mutatunk be. Átalakítóeleme két darab 0,2...0,3 mm vastag Seignette-só egykristályszelet, melyet különleges vágási technikával a nyerskristály pontos optikai és elektromos tengelyének irányából hasítanak le. A két szeletet speciális, elektromosan vezető lakkréteggel vonják be, amely egyben a közös kivezetés is. A külső felületekre felvitt fegyverzetek adják a másik kivezetést. Ekként szerelt sztereo kristályhangszedő látható a 3.17. ábrán. Az átalakítóelemeket a hátsó végükön gumi vagy műanyag befogás tartja, elöl pedig egy mechanikai csatolóelem köti össze azokat a tűtartóval úgy, hogy az átalakító szeletekre már szétválasztva jut a sztereo barázdát követő tű mozgása.
   Kristályhangszedők viszonylag kis méretben és csekély saját tömeggel előállíthatók. Mivel azonban a jelfeszültséget a kristály mechanikai deformációja állítja elő, a kristályhangszedők engedékenysége nemigen éri el a 0,04 mm/cN értéket, ezért a kristályt rendszerint nagy tűerővel kell kényszeríteni a barázdamozgás követésére (nagy a kristálymechanikai impedanciája). A legjobb minőségű kristályhangszedőkhöz is 2,5...5 cN tűnyomóerő kell. Ha mindemellett al akarjuk kerülni a barázdafal tartós deformációját, vagyis a hanginformáció tönkretételét, a lejátszótű sugarát olyan nagyra kell választani, hogy a tű felfekvési helyén tartós károsodás ne következhessen be. Nagy lekerekítési sugarú tűvel viszont a szapora barázdarezgéseket nem lehet követni.
   Ha a kristályszelet vége szilárdan van rögzítve, akkor a hangszedő a barázdarezgés amplitúdójával arányos jelet ad le. Ha a befogás nem teljesen merev (pl. gumi), akkor elérhető, hogy a kristályhangszedő sebességérzékeny legyen. A befogás jellegét helyesen megválasztva és figyelembe véve, hogy a lapka fegyverzetei között nagy dielektromos állandójú anyag van - azaz a hangszedő egy kapacitív generátor - elérhető, hogy a kristályszedő frekvenciamenete a Hi-Fi követelményeknek megfelelő legyen. Az amplitúdóérzékeny tulajdonság akkor érvényesül, ha a terhelő ellenállás értéke 250 kΩ...1 MΩ. (A legcélszerűbb illesztésről a 6.3.1 szakaszban lesz szó.) Elvileg a kristály torzítás nélküli feszültséget ad. Ez az előny azonban nem használható ki, mert a kristály frekvenciamenetét befolyásoló mechanikai elemek (a kristálybefogás és a nedvességvédő réteg) szükségszerűen nagy hiszterézisűek, s így az egész hangfrekvenciás sávban torzítást okoznak.
   A kristályhangszedők legfőbb hátránya azonban a nedvességgel szembeni érzékenység. Ez ellen a kristály felületét lakkréteggel védik. Idővel a lakkbevonaton hajszálrepedések keletkeznek - a kristály ugyanis lejátszás közben mozog - vagyis a kristályhangszedő meglehetősen hamar tönkremegy. Más eljárással a nedvesség ellen az egész kristályt képlékeny masszába (pl. szilikonzsír) ágyazzák, ez viszont a hiszterézise miatt torzításnövekedéssel jár.
   A kristályhangszedők hőmérséklet-változásokra is rendkívül érzékenyek. Ha a környezeti hőmérséklet 10°C-ot nő (ennyi változást pedig egy tűvilágító lámpa bekapcsolása, vagy télen a fűtés is okozhat), a kimenő feszültség 25%-kal csökken. Körülbelül 50...52°C-nál a piezoelektromos jelleg megszűnik, a kristály anyaga szétbomlik, maradandóan károsodik. Természetéből fakadóan a kristály a mechanikai ütésekre is kényes (akkor is, ha ez nem a tűt éri!). Egyetlen, amire a kristályhangszedő nem érzékeny, az a szórt mágneses tér.